Tävlingen Årets kollektion 2023 är avgjord

Enligt förslag från en av klubbens medlemmar så arrangerades för första gången en kollektionstävling i klubben. Den avgjordes med Hultsfredsbygdens fotoamatörer som jury, och mycket passande så blev det Sture Sternegård som avgick med segern, det var nämligen han som stod bakom förslaget till tävlingen.

Juryns motivering till kollektionen som hade temat ”Blå dörr”.

”Vilket konstverk- – det var direkt juryns första kommentar om kollektionen som vi utsåg till vår vinnare!
En mycket fin berättelse med linjer och läckra färger som harmonierar med varandra. Det är också en spännande miljö med lite mystik som väcker frågor och intresse hos betraktaren. Vi noterar att att det är ovanligt med tre stående bilder i en kollektion. Bild tre kunde möjligen ha beskurits något i överkant, men det är inget att klaga på i sammanhanget. Grattis till segern.”

Sture Sternegård: Blå dörr 1

Sture Sternegård: Blå dörr 2

 

Sture Sternegård: Blå dörr 3

Kommentera