Fotoutställning i annorlunda miljö

Ankarsrums Fotoklubb deltog i år för första gången i arrangemanget Smaka på Tjust, som försiggick (lustigt ord…) nu i helgen i större delen av Västerviks kommun. Vi var inbjudna att ställa ut bilder i ett stall på Brotorps gård i Hummelstad. Det kom någonstans mellan 250-300 besökare och 97 av dem lämnade skriftliga synpunkter på vilka bilder de tyckte bäst om.

På fredagskvällen hängde klubbens medlemmar upp fotografierna i stallet. Några av byggnadens vanliga inneboende undrade vad i all sin da´r vi höll på med. Foto: Leif Sylvan

Det var naturligtvis inte bara fotoklubben som hade utställning, det fanns mycket andra aktiviteter att ta del av på gården, många hade anknytning till hästar. Foto: Mikael Karlström

Besökarna fikade inne i stallet och tog då tillfället i akt att studera fotoklubbens tavlor. Många röstade också på de bilder de tyckte bäst om. Foto: Mikael Karlström

Tyvärr så regnade det kraftigt på fredagen vilket gjorde att luftfuktigheten var onormalt hög. Det fick till följd att de som visade sina bilder i bara passepartouter verkligen hade ”vågade” bilder att plocka ner efter utställningen. Foto: Leif Sylvan