Den sista tävlingen i klubbmästerskapet blev helt avgörande för vem som blev klubbmästare. De senaste årens ohotade mästare Ulrika Hemmingsson fick se sig passerad vid målsnöret av Lena Ingesson, som aldrig tidigare vunnit ett klubbmästerskap. Hon slog Ulrika med en ynka poäng, men det räckte ju för att vinna.
Temat i den sista tävlingen var Spegling/spegelbild, och domare var Henrik Perfect från Norrköping. Hans rangordning av de tre bästa bilderna blev följande.
1. Lena Ingesson: Kvällssol. Henriks kommentar:” Litet men stort. Vackert finstämd med skarpa detaljer och speglingar i den mjuka vattenytan. Med kompositionen har fotografen lyckats spegla ett storslaget landskap i det lilla och nära.”2. Ulrika Hemmingsson: Naturens under. ”Ytspänning. Med kombinationen av mjuk kontrast och krispiga detaljer har fotografen förvandlat den gula näckrosen(?) till något hämtat från science fiction. Den mjuka tonen i bilden förstärker ytspänningen mellan näckrosen och dess spegelbild.”3. Leif Sylvan: Synkade. ”Vi följer varandra likt spegelbilder. Kompositionen är lugn men har glidflyktens framåtdriv. Fint fångat med krispiga detaljer i vingpennorna.”